Po napisaniu tak obszernego artykułu na temat witaminy A, musiałam oczywiście wypróbować na własnej skórze efektywność działania tego składnika w najwyższym z możliwych stężeniu.
Dodam, że moja skóra jest już przyzwyczajona do witaminy A, dlatego mogę zacząć od jej wyższego stężenia. Pracując prawie 3 lata na produktach Environ i widząc na własne oczy efektywność w ich działaniu, ciężko by mi było ich nie przetestować. Minusem jest niewątpliwie cena tych kosmeceutyków, dlatego szukam tańszego odpowiednika i może nawet uda mi się znaleźć coś skuteczniejszego. Ponadto nie mam skóry wrażliwej. Jednak jeśli ktoś zaczyna dopiero stosować produkty z witaminą A i ma do tego skórę wrażliwą, radziłabym takie serum używać początkowo raz w tygodniu, później dwa razy i tak stopniowo zwiększać dawkę, żeby przyzwyczajać skórę do tego składnika aktywnego. Gdy zaczniemy od zbyt wysokiej dawki witaminy A mogą pojawić się objawy tj. świąd, suchość skóry, łuszczenie, rumień. Niekiedy może wystąpić nadwrażliwość na światło, reakcje fotouczuleniowe, przebarwienia. W takich przypadkach warto zmniejszyć dawkę preparatu z witaminą A lub odstawić go na jakiś czas do momentu ustąpienia objawów.

Zdecydowałam się na zakup Serum – olejeku odmładzającego RENEW 2% (retinol + retinoid) ze sklepu internetowego Biochemia Urody. Serum kosztuje 59.80 zł.

Po otwarciu kartonika z zamówionym produktem, moim oczom ukazał się zestaw probówek. Może to każdego z nas trochę odstraszyć i zniechęcić, ale uważam, że warto poświęcić te 10 min na przygotowanie serum z bezpiecznymi dla naszej skóry surowcami. Unikniemy w ten sposób aplikacji na skórę czasem szkodliwych składników, które firmy kosmetyczne niejednokrotnie dodają do swoich wyrobów.

Zestaw do sporządzenia serum wygląda następująco:

 




W skład zestawu wchodzą:

  • Skwalan (INCI: Squalane) – węglowodór alifatyczny (C30H62), rozgałęziony. Jest nasyconą formą skwalenu. Działanie kosmetyczne: emolient. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy.
  • Silikon roślinny (INCI: Coco-Caprylate/Caprate) – mieszanina estrów kwasów kaprylowego i kaprynowego z alkoholami z oleju kokosowego. Działanie kosmetyczne: emolient. Jako emolient tak samo jak skwalan stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny (sprzyjać powstawaniu zaskórników). Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Funkcja w kosmetyku: poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyku, ułatwia rozsmarowywanie.
  • Naturalny olej z czarnej porzeczki z dodatkiem oleożywicy rozmarynowej (INCI: Ribes Nigrum (Blackcurrant) Seeds Oil) – olej z nasion czarnej porzeczki uznaje się za produkt o szczególnej wartości zdrowotnej (bioolej) ze względu na skład niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT (zawiera kwas gamma-linolowy GLA oraz kwas stearydynowy SDA) i antyoksydantów. Ma zastosowanie w leczeniu łuszczycy, czy atopowego zapalenia skóry. Posiada on właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne. Warto dodać, że olej z nasion czarnej porzeczki o wyjątkowym składzie i właściwościach nie zyskał dotychczas popularności w naszym kraju, pomimo, że Polska jest głównym producentem czarnej porzeczki.
  • Retinol stabilizowany w płynie (INCI: Hydrogenated Retinol; Caprylic/Capric Triglyceride) – witamina A.
  • Retinoid kosmetyczny w płynie (INCI: Hydroxypinacolone Retinoate) – nowa generacja witaminy A, jakiej jeszcze nie było w kosmetyce. Oferowany retinoid to pochodna kwasu retinowego.

Każda z form, czyli retinol i retinoid są zastosowane w najwyższym, zalecanym stężeniu stężeniu, czyli 1%. Zestaw zawiera dwie, najbardziej zaawansowane formy retinolu i retinoidu (witaminy A) stosowane w kosmetyce, które charakteryzują się wysoką efektywnością, stabilnością i brakiem działania drażniącego na skórę. Dla zainteresowanych dokładne działanie witaminy A opisałam w artykule http://www.cosmetologyblog.com/?p=31

Ponadto zestaw zawiera:

  • Pustą, plastikową butelkę z dozownikiem na gotowy produkt
  • Plastikową bagietkę,
  • Etykietkę na gotowy produkt o nazwie ‚Serum RENEW’.

Wszystkie zastosowane w tym serum składniki według niemieckiej strony www.codecheck.info są bezpieczne – nie ma informacji dotyczących ich negatywnego wpływu na zdrowie.

Jak już wspomniałam, wykonanie serum zajmuje nie więcej niż 10 minut.

Sposób wykonania:

  • do pustej, plastikowej butelki przelewa się skwalan, silikon roślinny oraz olej z pestek porzeczki czarnej i miesza całość bagietką
  • następnie przelewa się do butelki retinol i retinoid w płynie i ponownie miesza bagietką
  • na plastikową butelkę z serum nakleja się nową etykietkę z nazwą gotowego produktu, wpisując na niej datę ważności serum

Serum może być przechowywane i dozowane z butelki, w której zostało wykonane.

Przechowywanie i trwałość wykonanego serum to ok. 12 miesięcy od daty zakupu.

Wykonane serum należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w temperaturze pokojowej. Ponadto powinno się unikać bezpośredniego dostępu wilgoci i nasłonecznionych miejsc.

Postać i właściwości organoleptyczne wykonanego produktu:

Płynny olejek o żółto-zielonkawym kolorze, z możliwym osadem. Zapach olejku w moim odczuciu jest prawie niewyczuwalny, nawiązuje do charakterystycznego zapachu oleju z pestek czarnej porzeczki. Serum dobrze się wchłania. Poza tym wystarczą dwie-trzy krople aby rozprowadzić je na całej twarzy. Jest bardzo wydajne. Z pozoru niewielkie opakowanie, zawierające 20 ml, powinno starczyć na dłuższy czas. Polecane jest jako serum na noc. Olejek z witaminą A można dodać do kremu, lub połączyć go np. z żelem hialuronowym. Są różne sposoby jego zastosowania. Ja osobiście preferuje stosowanie w pierwszej kolejności serum, a następnie po odczekaniu kilku minut, kremu do twarzy.

W trakcie kuracji retinolem i retinoidem nie zaleca się opalać lub korzystać z solarium oraz należy codziennie używać skuteczne produkty z filtrami anty-UV. Olejek nie może być stosowany w okresie ciąży.

Efekty działania serum będę mogła przedstawić w następnych artykułach :).

Źródło:

  1. http://www.kosmopedia.org
  2. http://www.biochemiaurody.com
  3. http://www.codecheck.info
  4. Jessa J, Hozyasz K. Czarna porzeczka i olej z jej nasion – fitoterapeutyczne panaceum? Probl Hig Epidemiol 2016, 97(1): 14-23

Warning: Undefined array key "HTTP_USER_AGENT" in /home/klient.dhosting.pl/arlekpl/grudzien/procare-studio.pl/wp-content/plugins/simple-side-tab/public/class-simple-side-tab-public.php on line 180
Umów wizytę